ARKANIANE

arkaniane

 

arkaniane

Planeta

 

Arkania

 

Jazyk

 

Arkarianština

 

Zvláštnosti

 

bílé vlasy a oči, čtyřprstá ruka, vysoká inteligence, schopnost vidět v infračerveném spektru

 

Slavné osobnosti

 

Arca Jeth, Hanna Ding, Arkoh Adasca

 

 

 

Arkaniané sami sebe považují za vrchol evoluce, díky čemuž jsou mnozí značně arogantní. Arkanianští vědci byli na samé špičce genetické manipulace tisíciletí před pádem Republiky a již v době průběhu Mandalorianských válek byla rasa rozdělena v mnohé poddruhy. Arkaniany je možné si splést s lidmi, ačkoliv většina má čistě bílé oči a čtyřprsté drápaté ruce.

Arkaniané jsou schopni vidět v infračerveném světle a jejich oči jsou citlivé na zdroje velkého tepla. Tato schopnost je užitečná na jejich temném a studeném domovském světě, ale při cestách mimo planetu jsou mnozí nuceni nosit na očích klapky na ochranu proti teplejším sluncím, než na jaké jsou zvyklí.

Pro Arkaniany rovněž není neobvyklé vylepšovat se vnitřními či vnějšími kybernetickými implantáty, či v některých případech i oběma typy naráz. Je rovněž obvyklé, že mnozí Arkaniané podstupují další genetickou manipulaci na sobě samých za účelem dalšího „pozvednutí se“ nad úroveň nižších ras.

Jsou považováni za jedny z nejlepších vědců v galaxii, členové této rasy se buď podíleli na největších medicínských objevech či provedli zvěrstva, která překonala i ta spáchaná Galaktickým Impériem.

Arkaniané považovali genetická vylepšení sousedících systémů jako svou povinnost, ačkoliv mnohé z jejich experimentů nebyly obyvateli těchto systémů vítány.

 

 

 

 

ETTIOVÉ

ettiove

ettiove

Planeta

 

Etti IV

 

Jazyk

 

ettinština

 

Zvláštnosti

 

Neznámá paneta původu, černé vlasy, modrá kůže

 

Slavné osobnosti

 

Estral, Seyyerin Itoklo, Swori Mdimu, Wumdi

 

Ettiové jsou příslušníci lidské rasy s modrou kůží, žijící na planetě Etti IV.

Ettiové přibližne 20 000 Př BY utekli před blíže neurčenou perzekucí z některého ze světů Jádra a přesídlili na planetu Etti IV v Korporačním sektoru na Vnějším okraji.

Jejich rasa se vyznačovala světle modrou barvou kůže, jemnými rysy obličeje a vysokými hubenými postavami.

Známí Ettiové byli rytíř Jedi Seyyerin Itoklo a člen Mírové brigády Swori Mdimu, kteří bojovali v Yuuzhanvongské válce. Dále vigo organizace Černé slunce Wumdi a částečný Etti byl imperiální velkoadmirál Danetta Pitta.

 

 

EWOKOVÉ

ewokove

ewokove

Planeta

Endor

 

Jazyk

 

Kalmyčtina

 

Zvláštnosti

 

dvouprsté končetiny, maximální výška 1 m

 

Slavné osobnosti

 

neznámí

 

též známí jako Ewoci

Ewokové jsou malí, medvídkům podobní tvorové z lesnatého měsíce Endoru. Jejich kůže, která se po celé galaxii prodává jako skvělá vycpávka pro levné brnění, je pokryta huňatou hnědou srstí. Mají malý černý nos a velké oči. Na rukou mají pouze dva prsty, dokáží avšak zručně zacházet s mnoha předměty, nástroji a zbraněmi. V dospělosti měří okolo 1 metru. 

Ewokové jsou mírumilovnými tvory, kteří se v případě nebezpečí ničeho nezaleknou a velmi statečně a srdnatě bojují. V boji používají ručně vyrobené zbraně jako jsou luky, oštěpy, kameny a podobné. Kmen má vždy svého hlavního náčelníka válečníka a průzkumníka. Náčelník je narozdíl od ostatních členů ozdoben korunami a různými Endorskými šperky. 

Ewokové sehrají důležitou roli v Bitvě o Endor, kde významě pomohou skupině povstalců při boji s Impériem. Především díky nim se podaří rebelům tuto bitvu vyhrát, a následně tak umožnit zničení nové Hvězdy smrti.

 

 

GUNGANI

gungani

gungani

Planeta

Naboo

 

Jazyk

 

Gunganský standard

 

Zvláštnosti

 

dlouhé jazyky, dlouhé uši, tři stonky

 

Slavné osobnosti

 

Jar jar Binks

 

 

 

Gungani jsou humanoidi, kteří žijí na planetě Naboo pod vodní hladinou ve speciálních městech, oddělení od lidských obyvatel Naboo.

Gungani jsou štíhlí a vysocí dvounozí obojživelníci, měřící v dospělosti v průměru 1,9 metru. Hlavu pokrývá tuhá kůže. Gungané mají zobákovitá ústa se silným chrupem a chameleónskym jazykem, taky velmi dlouhé uši. Jejich kostra je chrupavčitá a stejně jako silné nohy s vyztuženými koleny je uzpůsobena pro plavání.

Gungani jsou všežravci, ale většinou se živí mořskými živočichy, tedy masitou stravou.

Gunganská společnost se skládá z mnoha klanů a osad. Mezi různými klany existují fyzické rozdíly, avšak životní filosofie a vlastnosti zůstávají všem společné. Nejvýznamnějšími formami mezi Gungany jsou Ankura a nejpočetnější Otolla. Ankurská rasa je robustnější, bez zobákovitých úst a dlouhých uších, což způsobil jejich delší pobyt na pevné zemi.

Gungani jsou nejtěsněji spojeni s tvory zvanými kaadu,nebo Fambaa které s sebou vzali i při přesunu pod mořskou hladinu

Gungani jsou technologicky vyspělou rasou, preferující technologie využívající organickou hmotu než mechanické stroje. Kopulovité báně, chránící města před vodou, udržují pomocí hydrostatických polí. Biotechnologie jsou využívany i na výrobu energokoulí, ponorek a zbraní.

 

 

JAWOWÉ

jawowe

jawowe

Planeta

Tatoonie

 

Jazyk

 

jawaština

 

Zvláštnosti

 

Maximální váška 1 m, dožití 80 let

 

Slavné osobnosti

 

Blizz, Iasa

 

 

 

Jawové jsou malí humanoidi z pouštní planety Tatooine. Pod jejich hábitem je vyzáblé tělíčko a jejich tváře jsou zploštělé se svítivýma žlutýma očima. Jawové jsou také silní smraďochové díky tekutině, kterou potírají hábity, aby hábity zadržely pot. Pomocí zápachu se také dorozumívají. Jawové si staví oázy v poušti, kde povětšinou žijí, pokud nejsou ve svém pojízdném krámu. 

Vyvinuly se z dávné rasy Kumumgah na Tatooine. Později jim ale jejich studny v jejich pouštních oázách začaly vysychat, a aby vydrželi nápor dvou Tatooinských sluncí, začali nosit dlouhé hnědé hábity. Později se z nich stali obchodníci a sběratelé rozbitých droidů, které opravovali a posléze prodávali v obchodě. Když většina kmenů jezdí a prodává roboty, menší část zůstává doma, aby chránili šamanku před případnými útoky. 

Útoky vedou hlavně tuskenové, kteří si chtějí jen přivlastnit Jawovské poklady a vodu. Když nepřítel prorazí obranu, všichni Jawové se semknou kolem paláce a brání šamanku, která stojí v čele kmene, dokud nezemřou. Jejich zbraněmi se stane cokoli, co najdou v poušti, od blasteru počínaje nějakou kovou tyčí konče. Sami si ale také dokážou zbraně postavit. Příkladem toho jsou Jawovské kopí a meče, které ale vydrží málo. Také vyvynuli ochromovací iontové pušky.

 

 

KIFFAROVÉ

kiffarove

kiffarove

Planeta

Kiffu, Kiffex

 

Jazyk

 

Basic

 

Zvláštnosti

 

obličejové tetování, psychometrické schopnosti

 

Slavné osobnosti

 

Quinlan Vos, Sintas Vel, Mirta Gev, Parla Tentase, Brea Tonnika

 

 

 

Kiffarové jsou lidem blízká rasa, která obývá planety Kiffu a Kiffex. Občas byli nesprávně označováni jako „Kiffuové“.

Přibližně u jednoho ze sta Kiffarů se vyskytovala schopnost číst vzpomínky z neživých předmětů dotykem, zvaná psychometrie, včetně mrtvých těl bytostí. Schopnost číst i z živé bytosti byla značně neobvyklá, jedinou známou výjimku představoval Quinlan Vos a to díky svému tréninku pod hrabětem Dooku.

Kiffarové byli zhledem podobní lidem, odlišovali se pouze výrazným obličejovým tetováním, zvaným qukuuf. Toto tetování, prováděné v dětství, se dědilo v rodinách po mateřské linii, vyjma případů, kdy matka nebyla Kiffarka a jedinec přijal tetování svého otce. To byl případ např. Korta Vose, syna kiffarského mistra Jedi Quinlana Vose a lidské matky Khaleen Hentz.

Klanová příslušnost se pravděpodobně dědila po otcově linii, ačkoliv není jasné, jak se postupovalo, pokud otcem nebyl Kiffar, např. jako v případě Ailyn Vel. Jednotlivé klany byly po většinu kiffarské historie v nepřátelském nebo válečném stavu. Invaze Sithského impéria na kiffarské planety okolo 3 500 PřBY ale počty Kiffarů i klanů výrazně zredukovala.

Tradičními barvami obličejových tetování byly červená, žlutá a zelená. K rozlišení klanů se používali různé vzory a motivy.

 

 

 

 

KORUNOVÉ

korunove

korunove

Planeta

 

Haruum Kal

 

Jazyk

 

Korunský jazyk

 

Zvláštnosti

 

Černé vlasy, hnědá pleť a hnědé oči

 

Slavné osobnosti

 

Mace Windu

 

 

 

Korunové byli příslušníci lidské rasy z planety Haruun Kal.  Korunové byli lidé tmavé pleti, kteří žili v klanech nebo početných rodinách zvaných Ghosh. Například Mace Windu a Kar Vastor byli oba ze stejné skupiny, a tedy Doshalo, klanoví bratři. V Letní válce bojovali proti nepřátelskému kmenu Balawaiů, kteří je hanlivě nazývali Kornos. 

Korunové byly geneticky lidé, až na to, že byli citlivější k Síle, kterou používali k ovládání zvířat, např. psů Akků.

 

MANDALORIANÉ

mandaloriane

mandaloriane

Planeta

usazeni na planetě Roon

 

Jazyk

 

Mando'a

 

Zvláštnosti

 

Jsou tvořeni několika různými rasami, kulturně a historicky se považují za potomky prastaré vyhynulé rasy Taungů.

 

Slavné osobnosti

 

Mandalore Obnovitel, Fenn Shysa, Boba Fett, Chernan Ordo, Yaga Auchs

 

Mandaloriané — známí v jazyce Mando'a jako Mando'ade, nebo "Děti Mandaloru" — jsou kočovná skupina klanově založených členů rozdílných ras i pohlaví, všichni vázáni stejnou kulturou.

V ranných začátcích, se Mandalorianská kultura točila jen kolem bitev, válka byla jejich zdrojem cti a hrdosti. Vůdce Mandalorianů byl nazýván Mand'alor, což znamená "Jediný vládce". Mandaloriané se často spojovali se Sithy, nejvýraznějším spojencem byl Sithský Lord Exar Kun, a udržovali nedůvěru a obecnou nelibost k Řádu Jedi. Nicméně, neváhali spolupracovat s Jedi, pokud to bylo oboustranně výhodné. V pozdějších letech Mandaloriané přehodnotili svou dobyvatelskou povahu a posedlost válkou, stali se námeznými lovci a žoldáky, prodávající své schopnosti různým skupinám i jednotlivcům v galaxii. Nicméně, Mandalorianští Ochránci pomáhali od 3 ABY Alianci s obnovou Republiky a dokonce sloužili v Alianci svodobných planet, nakonec i v Nové Republice.

Když Boba Fett o několik let později převzal titul Mandalore, byli Mandaloriané osloveni neznámou a mocnou říší Yuuzhana Vonga se žádostí o poskytnutí žoldáků, když byla nabídka přijata (hlavně proto, že druhou možností by bylo zotročení Mandalorijské domovské planety), Boba donášel informace Nové Republice, Mandaloriané pokračovali v bojích za Vonga na počátku Války Yuuzhana Vonga, ale brzy ho zradili a společně s dalšími frakcemi bránili galaxii. Poté co válka skončila, začala Druhá galaktická občanská válka, a Jaina Solo, dcera Hana a Leii, přišla za Fettem se žádostí o výcvik, a tím zvýšila Mandalorianům reputaci jako legendární bojovníci proti Jedi. Mandaloriané ironicky bojovali na straně Nového řádu Jedi,svých bývalých nepřátel v křížových výprav před mnoha lety. S tréningem od Fetta, a dalších, Jaina zabila svého bratra, Dartha Caeduse, a ukončila tím válku. Nakonec, v rozmezí 4000 let, se Mandaloriané pomalu měnili z obávaných Mandalorianských válečníků Sithského Impéria, na elitní vojáky Jedijské Koalice a později Galaktické Aliance, bojující hlavně pro Kredity a záliby v ničení světů.

Mandaloriané nosí velmi výraznou zbroj, včetně helmy s hledím ve tvaru T, která kryje celou hlavu. Tyto helmy byly použity jako inspirace při výrobě helmic pro Republikové klonové vojáky a jsou silně spojovány s Mandaloriánským lidem.

 

 

MIRALUKOVÉ

miralukove

miralukove

Planeta

Haruum Kal

 

Jazyk

 

Miralučtina

 

Zvláštnosti

 

Zcela chybí oči, pouze pozůstatky očních důlků, vidí skrze sílu

 

Slavné osobnosti

 

Visas Marr, Jerec

 

 

Miralukové jsou lidem blízká, k Síle citlivá rasa.

Jejich jazykem je miralučtina, ačkoliv někteří, například Visas Marr a Temný Jedi Jerec, preferovali basic.

Miralukové jsou díky své blízkosti k lidem schopni mít s nimi potomky, tito však byli ohroženi blíže nespecifikovanými problémy. Mezi lidi s miraluckou krví se počítala například Krynda Draay a její syn Lucien.

Miralukové se od lidí odlišují tím, že nemají oči, ale pouze prázdné oční důlky a své okolí vnímají skrze Sílu. Toto „vnímání“ je natolik vyvinuté, že Miraluka je schopný vidět Sílu, kterou Jedi či Sith vyzařuje do svého okolí v podobě aury. 

O získávání osobního bohatství a slávy mělipramalý zájem. Ze společenských důvodů skrývali svůj vzhled pod čelenkou, maskou a dalšími pokrývkami hlavy. Miralukové jsou velmi soudržní jeden k druhému. Mezi sebou se nazývají bratři a pokládají se za členy jedné velké rodiny. Jakožto rasa citlivá na Sílu jsou často šokovaní, když někdo se Silou spojen není. Někteří Miralukové žijící na Katarru byli tak mocní v Síle, že dokázali vycítit dokoncei bitvu o Malachor V. 

Mnoho Miraluk uctívá dva bohy, Ashlu a Bogana, skrz filozofii Větší Síly. Nerozlišují dobro a zlo (ve smyslu jako lidé), ale jsou učeni přijmout život i smrt.

 

 

TWI’LEK

twilek

twilek

Planeta

 

Ryloth

 

Jazyk

 

Ryl

 

Zvláštnosti

 

Lekka – dva hlavové ocasy

 

Slavné osobnosti

 

Bib Fortuna, Cham Syndulla, Darth Ruyn, Darth Talon

 

 

 

Twi'lekové jsou exotický druh z planety Ryloth, kteří jsou známí pro svoje dva hlavové ocasy neboli Lekku. Existovali ale i jedinci, kteří měli lekku tři nebo čtyři.  

Každý twi´lek má minimálně dva tyto hlavové ocasy, ale ve velmi zvláštních případech se stává, že se narodí Twi´lek z více než dvěma. Takový Twi´lekové mají pak větší politický vliv než ostatní. Jeden starorepublikový senátor měl například čtyři Lekku. Ryloth, jejich domovská planeta, má také velmi neobvyklou oběžnou dráhu, která zapříčiňuje, že jedna polokoule je stále žhavá, a druhá neustále studená. Většina Rylotských obyvatel obývá tmavou a studenou část, Twi´lekové ale obývají takzvaný soumračný pás, ve kterém staví svá města do hor. Z Twi´leků, jež se objevily ve filmu, bych například jmenoval Aylu Securu, Jediiku, která byla zabita při rozkazu 66.

Twi'lekové vlastnili poměrně standardní humanoidní vokální strukturu a byli schopní se naučit nejvíce cizích jazyků, které však obvykle nepoužívali, neboť upřednostňovali svůj rodný jazyk - Ryl. Twi'lecké ženy byly často používány jako otrokyně nebo tanečnice, z důvodu jejich krásy a obrovskému sexapelu. 

Lethani byli Twi'lekové, nejčastěji ženy, s raritní barvou kůže (červená, černá, béžová,..). Mezi Lethany patří například Shakka, Alora, Yadira Ban a Darth Talon.

 

 

 

 

ZABRAKOVÉ

zabrakove

zabrakove

Planeta

Iridonia

 

Jazyk

 

zabraki

 

Zvláštnosti

 

Rohy a oblečejová tetování

 

Slavné osobnosti

 

Darth Maul, Maris Brood, Bao-Dur, Savage Opress

 

 

 

Zabrakové jsou příslušníci masožravého, lidem blízkého druhu z planety Iridonia. Byl to druh známý pro svůj divoký pocit sebeurčení a stejně dominantní potřebou nezávislosti. 

Zabrakové byli podobní člověku, ale měli řadu významných fyziologických charakteristik, které je odlišovaly od  lidí. Nejvýraznější z nich byla skupina zakrnělých rohů, kterými byly korunovány hlavy zabrackých mužů i žen. Tyto rohy jim v různých vzorech rostly v pubertě a signalizovaly přechod do dospělosti.

Rohy byly jedním ze znaků, které byly společné pro všechny rasy tohoto druhu. Různé rasy se lišily například  barvou kůže (bílá, čistě bílá, žlutá, červená, hnědá a černá), nebo vzorem rohů, růstem vlasů (i když je třeba poznamenat, že většina Zabraků neměla vlasy, řasy ani vousy - výjimky byli např. Maris Brood a Bao-Dur, kteří měli obočí) a barvou očí (fialová, žlutá, červená a oranžová).

Další ze znaků, podle kterých byli Zabrakové rozeznatelní, bylo jejich obličejové tetování, tvořené z tenkých linek, vytvořených během rituál dospělosti. Tetování mohlo symbolizovat mnoho věcí, včetně jejich rodinných vztahů, místa narození nebo individuální osobnost.

Zabrakové byli obdařeni druhým srdcem a velkou odolností proti fyzické bolesti. Dokázali křížit s lidmi, čímž se např. vyvinula rasa Dathomiřanů, vzniklá křížením zabrackých Bratrů noci a lidských Sester noci.